Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Publiczna Szkoła Podstawowa w Dzierzkówku Starym

Dzierzkówek Stary 90, 26-640 Skaryszew

Przejdź do treści

Wydarzenia szkolne

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

Jak co roku przed Wielkanocą, uczniowie naszej szkoły poczynili przygotowania do kiermaszu wielkanocnego. Od 2 kwietnia można nabyć u nas baranki, kurczaczki, pisanki i stroiki wielkanocne. Będzie świątecznie i wiosennie. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom biorącym czynny udział w kiermaszu.
Serdecznie wszystkich zapraszamy

KANGUR MATEMATYCZNY

20 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego KANGUR. 32 uczniów z klasy 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 przez 75 minut rozwiązywało zadania testowe zgodnie ze swoja kategorią wiekową. Po konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali mały upominek – kangurowy wariant kostki Rubika 3x3x3.

zdjęcia

ŚWIĘTO LICZBY "Pi"

13 marca obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby „Pi”.
Uczniowie wszystkich klas wykazali się dużą kreatywnością przygotowując różnego rodzaju ozdoby związane z tym świętem. Nawet najmłodsi uczniowie włączyli się do zabawy. Za tak duży wkład każdy otrzymał słodką przekąskę w postaci ciasteczka z literką π.

KONKURS "KONIK JAK MALOWANY"

Sukces naszych uczennic
w gminnym konkursie Konik jak malowany
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Konik jak malowany” zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie, a objęty patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy przedstawiającej konia. Wśród naszych uczniów konkurs cieszył się dużą popularnością. Dzieci chętnie wykonały swoje dzieła i wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Do konkursu zakwalifikowało się 41 prac z naszej szkoły. W kategorii wiekowej klas I-III drugie miejsce zajęła uczennica Amelia Piecyk (klasa 3). Uczennica Julia Łoboda (klasa 6) zajęła trzecie miejsce w kategorii klas IV-VI.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy dzieciom oraz rodzicom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy w naszej szkole będą się cieszyły również dużym zaangażowaniem.

1 MARCA - DZIEŃ PAMIECI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym
W dniu dzisiejszym 28 lutego 2025r. w naszej szkole w Dzierzkówku Starym uroczyście obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim tym, którzy w trudnych czasach po II wojnie światowej stawiali opór reżimowi komunistycznemu, broniąc naszej wolności, godności i niezależności.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Justyna Grys, Starosta Powiatu Radomskiego Waldemar Trelka, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew Sebastian Paszkiel , Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie Dorota Goryczko, Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu ppłk Artur Wasilewski, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu Michał Adamczyk, Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki w Skaryszewie Joanna Borkowicz, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Skaryszew Marcin Stąpór oraz dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy, rodzice i uczniowie. Dyrektor PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie Agnieszka Gazda, Zastępca dyr. PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie Aneta Tracz, Dyrektor PSP w Modrzejowicach Artur Janiak, dyrektor PSP im. Wandy Chotomskiej w Chomentowie Puszcz Joanna Kozłowska, Dyrektor PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie Magdalena Makuch, Dyrektor PSP im. księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Makowcu Jacek Nowak, Dyrektor PSP im. Stanisława Władysława Reymonta w Odechowie Tomasz Gogacz , Dyrektor Samorządowego Przedszkola im. Siostry Gabrieli Sporniak w Skaryszewie Ewa Deja
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Adam Maleta nawiązując do działalności Żołnierzy Wyklętych w szczególności wspominając Tadeusza Zielińskiego „Igła” lokalnego bohatera. Podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze i musimy ją pielęgnować oraz chronić. Starosta Waldemar Trelka zwracając się do zgromadzonej społeczności zwrócił uwagę, że mówienie o tamtych czasach oraz lokalnych bohaterach jest bardzo ważne dla kolejnych pokoleń. Podziękował uczniom, nauczycielom, że co roku składamy hołd Żołnierzom Niezłomnym.
Akademia w wykonaniu uczniów wprowadziła wszystkich zgromadzonych w melancholijny nastrój. Śpiew pieśni patriotycznych wywołał wspomnienia i zadumę nad losem bohaterów.
Pod pomnikiem usytuowanym na placu szkolnym upamiętniającym Żołnierzy Niezłomnych zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez poszczególne delegacje. Wartę honorową pełnili żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu.
Przygotowując się do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w PSP w Dzierzkówku Starym został zorganizowany Międzyszkolny Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Ocaleni od zapomnienia” dla uczniów szkół z terenu gminy Skaryszew. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew Pani Justyny Grys oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Konkurs miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych, a także wdrażanie uczniów do rozbudzania zainteresowań oraz rozwijania uzdolnień. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII i przebiegał w dwóch kategoriach. W kategorii klas IV-VI uczniowie mieli za zadanie wykonać medal dla Żołnierza Wyklętego. W drugiej kategorii uczniowie klas VII-VIII mieli wykonać odznakę dla Żołnierza Wyklętego.
W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Skaryszew. Wpłynęło 19 prac. Z każdej szkoły gminnej można było nadesłać dwie prace w kategorii klas młodszych – medal i jedną prace w kategorii klas starszych - odznaka .
W dniu 25 lutego 2025 r. Komisja Konkursowa w składzie: pani Dorota Goryczko Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie, pani Jolanta Skrzypek, pani Ewelina Skalska- Piecyk – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym oraz pani Justyna Mirońska nauczyciel języka polskiego i historii, w obecności dyrektora szkoły pana Adama Malety dokonała oceny prac. Przy ocenie Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem i regulaminem konkursu, oryginalnością prac, pomysłowością autorów, estetyką prac i ich wartościami artystycznymi i merytorycznymi.
W kategorii klas IV-VI – medal poświęcony Żołnierzom Wyklętym Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce – Wiktor |Pietruszka uczeń (kl. IV) z PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie
II miejsce – Adam Domagała uczeń (kl.IV) z PSP w Dzierzkówku Starym
III miejsce – Paulina lament uczennica (kl.V) z PSP w Modrzejowicach
Wyróżnienia:
- Maria Mówińska (kl.IV) z PSP im. Władysława Stanisława Reymonta w Odechowie
- Mateusz Kicior (kl.V) z PSP im. Kard. Stanisława Wyszyńskiego w Makowcu
W kategorii klas starszych VII-VIII Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca:
I miejsce – Maja Osowska (kl.VIII) z PSP im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie
II miejsce – Jakub Szymański (kl.VII) z PSP w Dzierzkówku Starym
III miejsce – Alicja Frączek (kl.VII) Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława
Władysława Reymonta w Odechowie
Wyróżnienie:
Emilia Wierzbicka kl.VII PSP im. Kard. Stanisława Wyszyńskiego w Makowcu
Uczniowie w nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Laureatom gratulujemy, prace były bowiem wykonane na bardzo wysokim poziomie.
Uroczystość jak również konkurs przygotowały p. Justyna Mirońska oraz p. Ewelina Skalska-Piecyk.

 

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył 19 lutego 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie. W zmaganiach wzięły udział reprezentacje ze Szkół Podstawowych z terenu naszej Gminy w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klas VII-VIII.
Turniej rozpoczął się o godzinie 9:00, a po przeczytaniu zasad i podziale na grupy rozpoczęły się pierwsze starcia. Chłopcy z naszej szkoły z klas IV–VI, już po pierwszej grze, byli dobrej myśli. Pokonali rywali z Makowa oraz Chomentowa i dotarli do finału. W finale zmierzyli się ze szkołą PSP Makowiec wygrywając 3:0.
Starsi uczniowie z klas VII–VIII poszli w ślady młodszych kolegów, zajmując również I miejsce po emocjonującym pojedynku z PSP Chomentów.
Nieco mniej szczęścia miały dziewczęta z klas VII–VIII, które, mimo zaciętej walki, przegrały w finale z PSP Odechów, ostatecznie zajmując II miejsce.
Dzięki zwycięstwu chłopcy awansowali do kolejnego etapu turnieju, który odbędzie się na szczeblu międzypowiatowym w Jedlińsku. Już teraz trzymamy kciuki i życzymy im dalszych sukcesów.
Szkołę w Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego reprezentowali: Paweł Woźniak, Szymon Strzelecki, Mikołaj Domagała, Daria Pączek, Katarzyna Wiącek, Zuzanna Dulęba, Mateusz Sałek oraz Mikołaj Maciejewski.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas. 1 lutego 2025 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Przybyły królewny, księżniczki, wróżki, biedronki , pszczółki . Nie zabrakło Batmanów, piratów, skrzatów, rycerzy czy policjantów. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój a skoczna i rytmiczna muzyka zapewniona przez DJ-ów z klasy VIII Maćka Kurysa i Pawła Woźniaka zachęcała wszystkich do tańca i wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc w animacjach, zabawach, różnorodnych konkursach i konkurencjach, prowadzonych przez Panie animatorki z MGOK-u Karolinę Urbańską i Joannę Kuśmierczyk oraz uczennice z Samorządu Szkolnego Olę Łęcką i Zuzię Dulębę. Za wspólną zabawę dzieci otrzymywały różne niespodzianki. Ogromną atrakcją balu były „ dmuchańce , skakańce”, które udostępnił MGOK w Skaryszewie, za co serdecznie dziękujemy Panu dyrektorowi Danielowi Rogali. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas krótkiej przerwy na odpoczynek , w salach na uczestników balu czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

W dniu 31 stycznia w naszej szkole świętowaliśmy wyjątkowy dzień dedykowany najważniejszym osobom – Babciom i Dziadkom.
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku małego dziecka i są ważnymi osobami w jego życiu. Uczniowie klas 0-3 włożyli wiele serca w przygotowanie pięknej części artystycznej, dedykowanej swoim najbliższym. Ich śpiew, taniec i gra aktorska zachwyciły publiczność. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Ich szczęśliwe i rozpromienione twarze dały wyraz temu, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.
Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostały zaproszone na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Rodzicom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pomoc.

JASEŁKA 2024

 

Grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Wielu z nas zapewne ciepło wspomina szkolne jasełka organizowane każdego roku z okazji nadchodzących świąt. Całe szczęście owa tradycja nie zanika i kultywujemy ją z wielką pieczołowitością.
Ciszę betlejemskiej Nocy i radość Narodzin przeżywaliśmy ponownie w piątek 20 grudnia br. za przyczyną uczniów naszej szkoły, którzy wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe przedstawienie artystyczno-wokalne, czyli Jasełka.
Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych w osobach: Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty p. Dorota Goryczko i ksiądz Rafał Jaworski proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie.
Niezmiernie miło było nam gościć również rodziców naszych uczniów.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości jak co roku stanęły przed wyzwaniem wystawienia nowych, wspaniałych i oryginalnych jasełek. Przedstawienie, które emanowało spokojem i pokojem, wprowadziło widzów w stan autentycznego przeżywania. Ciepłe, prosto z serc płynące teksty z dziecięcą wrażliwością składały hołd Małemu Jezusowi. Całości dopełniła piękna dekoracja. Symboliczna, ale zarazem efektowna scenografia przeniosła widza do stajenki w Betlejem. Szkolni aktorzy zaprezentowali tradycyjną historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponadto widzowie usłyszeli refleksyjne utwory liryczne, w których uczniowie oddawali hołd narodzonemu Zbawicielowi. Kolejny raz Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Swoim występem szkolni aktorzy wprowadzili w cudowną atmosferę świąt Bożego Narodzenia lokalną społeczność, rodziców i zaproszonych gości.
Po części artystycznej Dyrektor szkoły – p. Adam Maleta oraz goście p. Dorota Goryczko i ksiądz Rafał Jaworski pochwalili występ młodych artystów oraz złożyli obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Miłym akcentem dla wszystkich uczniów naszej szkoły były słodkie upominki, które otrzymali w nagrodę za udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Skaryszewie, podczas którego zbierano pieniądze na leczenie Stasia Zielińskiego.
Ten wspaniałe "Jasełka" przygotowała p. Anna Gołębiowska, przy pomocy p. Jolanty Skrzypek, p. Agaty Frąk oraz p. Barbary Kality-Gronek wraz już bardzo licznym szkolnym zespołem "Ludowe Nutki".

MIKOŁAJ 2024

klasy młodsze

 

Mikołajki to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci. Uczniowie klas 0-II „mikołajkowe szaleństwo” rozpoczęli już 5 grudnia. W tym dniu wybrali się do Domu Kultury w Iłży. Aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji przenieśli widzów do świata baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. W czasie spektaklu dzieci, zachęcane przez artystów, wspólnie z nimi śpiewały, tańczyły oraz świetnie się bawiły na widowni.
6 grudnia dzieci z uśmiechem na twarzy przyszły do szkoły. Wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje z akcentem mikołajkowym. W salach nasłuchiwali dzwonków sań Mikołaja, który w magiczny i niezauważalny sposób podrzucił dla grzecznych dzieci prezenty pod choinkę. Rozpakowując swoje paczki uczniowie znaleźli w nich ciekawe gry logiczne, kubeczki, kostki-spinnery oraz ulubione słodycze. Wszystkim bardzo podobały się prezenty.
Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za prezenty.
Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

MIKOŁAJ 2024

klasy starsze

 

Magiczno-rozrywkowe Mikołajki
Czwartek 5 grudnia 2024r. z okazji Mikołajek uczniowie klas III, IV, V i VI
wybrali się do Magii Iluzji Trickorama oraz do kręgielni Split w Radomiu.
W Trickoramie lustrzane labirynty, wielka kostak Rubika, ames room,
odlotowy trabant oraz wiele innych atrakcji 3d wywołało u wszystkich wiele radości
i zachwytu.
W kręgielni uczniowie mogli wesoło się bawić. Każdy miał okazję spróbować
swoich sił i zmierzyć się z kolegami i koleżankami w grze w kręgle. Zabawa była
wspaniała a po męczących zmaganiach na torze wszyscy z ogromnym apetytem
zjedli pizzę.
Wyjazd był bardzo udany. Wspólne świętowanie Mikołajek pozostanie
na długo w pamięci.

 

RZĄDOWY PROGRAM "KLUB"

Publiczna Szkoła w Dzierzkówku Starym po raz kolejny przystąpiła do Rządowego Programu „KLUB” – edycja 2024, finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF). Dzięki pozyskanym środkom w kwocie 12 000 złotych udało się zakupić nowoczesny sprzęt sportowy min. wyposażenie siłowni szkolnej, który jest regularnie wykorzystywany przez uczniów szkoły. Program ten pozwolił także na wzbogacenie oferty zajęć sportowych, które odbywają się w nowo wybudowanej Sali Sportowej. Nowoczesna infrastruktura daje młodym sportowcom lepsze warunki do trenowania i rozwijania swoich pasji. Dzięki wsparciu finansowemu, uczniowie mają dostęp do szerokiego wachlarza zajęć sportowych, które wcześniej były poza ich zasięgiem. Sala Sportowa jest teraz miejscem, gdzie odbywają się nie tylko lekcje wychowania fizycznego, ale także dodatkowe treningi i spotkania sportowe. Program „KLUB” przyczynił się do zwiększenia aktywności fizycznej dzieci, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i kondycję. Uczniowie szkoły zyskali nowe możliwości, by angażować się w sport, ucząc się współpracy i ducha rywalizacji. Dzięki inwestycjom w sprzęt, zajęcia stały się bardziej interesujące, co motywuje dzieci do regularnego uczestnictwa. Również nauczyciele wychowania fizycznego mają teraz lepsze warunki do prowadzenia efektywnych lekcji i rozwijania talentów sportowych wśród uczniów.

zdjęcia

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA - 25 listopada 2024r.

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana przytulanka na dobre i złe chwile.

Z tej okazji w dniu 25 listopada 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I, II i III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim „pluszowym przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie , duże, brązowe, białe, różowe. Wszystkie były wyjątkowe. W tym wesołym dniu dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, bawiły się , śpiewały i tańczyły do znanych misiowych przebojów. Były jeszcze inne niespodzianki. Wręczono dyplomy i nagrody w konkursach plastycznych „Bajkowa Postać” i „Autoportret z Misiem”. Wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac plastycznych, które można podziwiać na korytarzu przy głównym wejściu do szkoły. A nagrodzeni zostali:

W konkursie „Bajkowa Postać” w kategorii klas 0 – III

I miejsce – Nadia Łoboda – kl. I

II miejsce – Nikola Wilczak – kl. II

III miejsce – Ignacy Piątek – „0”

Wyróżnienia otrzymali:

Gabriela Tatar kl.I,

Karolina Mirota kl.II,

Amelia Piecyk kl.III,

Krzysztof Jarosz „0”

Wyróżnienia dla uczennic klas starszych:

Zofia Stanisławek, Zofia Ziomek – kl.VII,

Julia Łoboda, Zuzanna Borucińska, Daria Ambroży – kl.VI

W konkursie „Autoportret z Misiem” nagrodzeni zostali:

I miejsce – Adam Nowak – kl. I

II miejsce – Iga Banaszkiewicz – „ 0”

III miejsce – Antoni Gutkowski kl. I

Wyróżnienia otrzymali:

Kuba Wilczak „0”

Wiktoria Stachórska – „0”

Antoni Cielecki – kl. II.

Wyróżnienia w kategorii klas starszych otrzymali:

Iga Wlazło, Julia Barańska, Wiktor Cielecki z klasy V.

Dzień był pełen uśmiechu i zabawy, a na koniec dla każdego misiowa niespodzianka – ciasteczko Misie – Lubisie.

Obchody Dnia Pluszowego Misia zorganizowała Biblioteka Szkolna, zespół nauczycielek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

WIECZORNICA PATRIOTYCZNA  - 21 listopada 2024

W czwartkowy wieczór 21 listopada 2024r. odbyła się w naszej szkole Wieczornica Patriotyczna. Zaproszeni goście, dyrektor szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz społeczność lokalna spotkała się, by wspólnie uczcić pamięć o ludziach i wydarzeniach z przeszłości, ważnych dla naszego narodu. Organizując coroczne wieczornice patriotyczne możemy skutecznie przypominać kolejnym pokoleniom o wydarzeniach często zapomnianych w głównym nurcie historii, a które miały wpływ na kształtowanie polskiej niepodległości. Mottem tegorocznego spotkania były słowa: „Wolna- Niepodległa- historia mniej znana”. Uroczystość rozpoczęła uczennica klasy ósmej grą na wiolonczeli pieśni pt. „Wojenko, wojenko”. Znalazła ona szczególne miejsce w sercach żołnierzy polskich. Dyrektor szkoły Adam Maleta w swoim przemówieniu przybliżył wszystkim zgromadzonym historię, która mimo swej wagi, pozostaje często w cieniu bardziej znanych wydarzeń. Republika Radomska- zjawisko, które zaledwie przez kilka miesięcy wywarło ogromny wpływ na nasze narodowe dzieje w roku 1918. Niech pamięć o Republice Radomskiej będzie dla nas przypomnieniem, że przyszłość narodu zależy od zaangażowania każdego z nas. Wydarzenia tamtych czasów przybliżyła prezentacja przygotowana przez uczniów klasy ósmej. Głównym punktem programu wieczornicy był śpiew pieśni patriotycznych. Pieśni historyczne i patriotyczne są częścią naszej tożsamości, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Uczniowie kl. I-VIII oraz nasz dziecięcy zespół "Ludowe Nutki" występując przed zgromadzoną publicznością zaśpiewali m.in. „Przybyli ułani”, „Szara piechota ”, „Białe róże”, „Legiony”, „Dziewczyna z granatem”, „Niepodległa-Niepokorna”, „Żeby Polska była Polską”, „Serce w plecaku”, „Jest takie miejsce”, „Polska to nasz kraj”, „Hymn małego patrioty”. Pieśń „Dziś idę walczyć mamo” zaśpiewał absolwent naszej szkoły. Wieczornicę zakończyło podniosłe odśpiewanie „Roty”. Było pięknie, radośnie i bardzo patriotycznie. Wieczór ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Serdecznie dziękujemy rodzicom za okazaną pomoc przy organizacji uroczystości. Dziękujemy za przygotowanie ciast, ciasteczek, przekąsek i wszelkie wsparcie.

_____________________________________________________________
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA - 15 listopada 2024 r.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie na przełomie października i listopada. Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w obchody tego dnia. Każda klasa miała za zadanie wykonać plakat związany z tabliczką mnożenia.
Ponadto dzieci bawiły się rozwiązując rozmaite szarady matematyczne.
W każdej z grup wyłoniono również Mistrza tabliczki mnożenia. Zostali nimi:
w klasie III – Jakub Szymński
w klasie IV – Joanna Kurys
w klasie V – Wojciech Śmigaszewski
w klasie VI – Daria Ambroży
w klasie VII – Antoni Tatar
w klasie VIII – Mikołaj Domagała
Uczniowie Ci w ciągu minuty musieli rozwiązać prawidło jak najwięcej przykładów wykazując się świetną znajomością tabliczki mnożenia.
 
_________________________________________________________________________
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - 11 listopada 2024r.
„ Kto ja jestem?
 Polak mały
Kocham Polskę
Sercem całym…”
W dniu 8 listopada 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystość rozpoczął Pan dyrektor  słowami wieszcza narodowego Adama Mickiewicza „Gdzie jest pamięć, tam jest niepodległość”. Podkreślił również, że wolność wiąże się z odpowiedzialnością za siebie, innych i naszą Ojczyznę. W montażu słowno-muzycznym uczniowie wierszem i piosenką przedstawili wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu. Opowiedzieli o trudnych losach naszej Ojczyzny.Młodzi aktorzy śpiewając pieśni patriotyczne, recytując wiersze wyrazili również radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Po zakończonej akademii delegacja uczniów wraz z Panem Dyrektorem zapaliła znicze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość przygotowały Panie: Justyna Mirońska, Ewelina Skalska-Piecyk. Do śpiewu pieśni włączył się szkolny zespół „Ludowe Nutki” pod kierunkiem Pani Barbary Kality-Gronek. W tym dniu  wzięliśmy  również udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy.
______________________________________________________________________
ŚLUBOWANIE KLASY I - 29 pażdzierniak 2024r.
„Zatem My Uczniowie nowi ,stańmy zwarci i gotowi , 
Niech tradycja ta się stanie, która zwie się ...Pasowanie”
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Z niecierpliwością dziecko czeka każdego dnia na spotkanie ze szkołą , z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka ono na dzień ,w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej.Dnia 29 października 2024 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dzierzkówku Starym odbyło się” Ślubowanie Uczniów Klasy Pierwszej”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pani Justyna Grys – Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew oraz Pani Dorota Goryczko – Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty w Skaryszewie, Pan Dyrektor Adam Maleta, nauczyciele , uczniowie i rodzice pierwszoklasistów. W scenerii przypominającej Akademię Pana Kleksa, przy dźwiękach rytmicznej piosenki „ Całkiem nowa bajka”, w kolorowych koszulkach, w towarzystwie Pana Kleksa (w którego rolę wcieliła się wychowawczyni klasy I Pani Agnieszka Słowik) i Szpaka Mateusza ( uczeń klasy I Antoś Domagała) pierwszaki odtańczyły radosny taniec. Następnie uczniowie recytowali wierszyki , przeplatane piosenkami, odnoszącymi się do poszczególnych edukacji. Po części artystycznej, wprowadzono Poczet Flagowy. Pierwszaki w granatowych biretach, które nadały tej chwili podniosły charakter, przystąpiły do ślubowania. Po tym akcie zostali oficjalnie pasowani symbolicznym ołówkiem przez Pana Dyrektora Adama Maletę na uczniów PSP w Dzierzkówku Starym. Pani Burmistrz Justyna Grys wręczyła im legitymacje szkolne i magiczne birety z niespodzianką, a Pani Dyrektor Dorota Goryczko pamiątkowe dyplomy. Po uroczystości odbyła się sesja zdjęciowa i słodkie spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcą w sali lekcyjnej. Ten dzień na pewno długo pozostanie w pamięci całej naszej społeczności szkolnej. A Pierwszakom życzymy, aby szkolna rzeczywistość była dla nich zawsze barwna, ciekawa i wesoła niczym w Akademii Pana Kleksa. Uroczystość przygotowały: Agnieszka Słowik, Martyna Sowa.
____________________________________________________
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 16 październiaka 2024r.
16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych, którego celem jest propagowanie nauki języków obcych oraz promowanie różnorodności językowej i kulturowej. Dyrektor szkoły rozpoczął nasze spotkanie słowami: „Język to nie tylko narzędzie komunikacji, ale także most do zrozumienia innej kultury, tradycji i historii”. Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w konkursie ,,Charakterystyczna potrawa w wybranym państwie”, a klasy starsze wykonały plakaty pt.,,Dlaczego warto uczyć się języków obcych” oraz rozwiązywały różne zagadki i quizy. Nagrody w postaci bonu do wykorzystania przez całą klasę i dyplomy w konkursie dla klas młodszych otrzymali:
I miejsce - Iga Kurys kl.1
II miejsce - Nikola Wilczak kl.2
III miejsce - Antoni Kurys kl.0
W zmaganiach klas 4-8 wygrały:
I miejsce - klasa VIII
II miejsce - klasa VII
III miejsce - klasa V
Reszta klas została również nagrodzona dyplomami i nagrodami za czynny udział w obchodach Dnia Języków Obcych, który  był ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy mieli wiele radości z celebrowania tego dnia.

zdjęcia

___________________________________________________

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Informacje

Liczba wyświetleń: 149
Utworzono dnia: 25.11.2024

Historia publikacji

  • 04.04.2025 20:36, Administrator
    Edycja strony: Wydarzenia szkolne
  • 04.04.2025 20:34, Administrator
    Edycja strony: Wydarzenia szkolne
  • 04.04.2025 20:31, Administrator
    Edycja strony: Wydarzenia szkolne